Footnotes for the Sessions of the
23rd Congress, 1833-1835

session type convened adjourned President pro Tempore
of the Senate
Speaker of the House
of Representatives
1stlong2 December 183330 June 1834Poindexter, George
(Dem.- Mississippi)
Stevenson;
Bell, John
(Nat. Rep.- Tennessee)

Speaker Andrew Stevenson resigned from the House of Representatives on 2 June 1834; Congressman Bell was elected Speaker by the House that same day.

2ndshort1 December 18343 March 1835Tyler, John
(Dem.- Virginia)
Bell
 

   

"Regular" Sessions of Congress
"Regular" Sessions prior to the adoption of the 20th Amendment (1933)
"Regular" Sessions after the adoption of the 20th Amendment (1933)
"Extra" Sessions
"Special SENATE" Sessions

Related information:
Political Party Floor Leaders in the Congress of the United States
A Brief History of Congressional Leadership